Izolacja stropów i podłóg kluczem do oszczędności

Skuteczne ocieplenie podłogi i izolacja stropu w znaczący sposób wpływają na  energooszczędność budynku. Zastosowanie do tego celu wełny skalnej daje nie tylko oszczędności, ale również podnosi poziom bezpieczeństwa budynku i wpływa pozytywnie na komfort akustyczny wewnątrz domu, wyciszając jego poszczególne kondygnacje.

Jak ocieplić strop wełną skalną?

Szczególnie istotne jest solidne docieplenie stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, takimi jak garaże czy piwnice, bo to przez nie ciepło ucieka najszybciej. Warto o to zadbać, szczególnie, że ocieplanie stropu można wykonać szybko i niewielkim kosztem. Temu wyzwaniu na pewno podoła wełna skalna w postaci płyt, które można przykleić do stropów betonowych i innych nieotynkowanych podłoży za pomocą zaprawy klejącej, bez użycia łączników mechanicznych.

Płyty z wełny skalnej możemy wykończyć zarówno zaprawą tynkarską, jak i farbą strukturalną, nanoszoną metodą natryskową. A jeśli zależy nam na bardziej wytrzymałym wykończeniu izolacji stropu, możemy zastosować produkty pokryte warstwą zaprawy zbrojącej z wtopioną siatką zbrojącą. Na tak przygotowaną powierzchnię można również nanieść tynk lub farbę strukturalną.

Bezpieczeństwo i komfort

Płyty z wełny skalnej ROCKWOOL sprawdzą się znakomicie jako ocieplenie stropu drewnianego. Dzięki klasie reakcji na ogień A1 zwiększają bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Są niepalne, niekapiące, nieodpadające pod wpływem ognia i dzięki swoim właściwościom chronią drewnianą konstrukcję stropu przed spaleniem. Również silnie pochłaniają dźwięki, dzięki czemu w domu panuje przyjemna cisza i nie słyszymy choćby "tupania nad głową".

Izolacyjność przegrody zewnętrznej
0

Wymaganie dot. izolacyjności przegrody zewnętrznej przy temperaturze równej lub większej 16 stopni celcjusza.

Cena (PLN netto) wełny do izolacji przegrody
0

Średnia cena cennikowa m2 wełny skalnej do izolacji stropodachu i stropu z grupy produktów ROCKWOOL Plus

Oszczędność ciepła przez przegrodę
0

Spadek starty energii przez przegrodę zaizolowaną produktami spełniającymi wymagania standardu ROCKWOOL

Typowe rozwiązania dla ocieplenia stropu, podłogi i fundamentów

Dlaczego poprawna izolacja stropu i podłogi jest ważna?

Izolacja stropów i podłóg produktami z wełny skalnej np. STEPROCK SUPER pozwala cieszyć się komfortem i zredukować poziom hałasów, zarówno powietrznych, jak i uderzeniowych, dobiegających z innych pomieszczeń.
Aby izolacja termiczna i izolacja akustyczna była skuteczna należy ją wykonać z odpowiednią starannością . Informacje o tym jak odpowiednio wykonać izolację podłogi pływającej odnajdziesz w broszurze poświęconej tej tematyce.

ceiling, floor, header

Produkty

wykorzystywane do izolacji podłóg i stropów

grubość [mm]

szerokość [mm]

opór cieplny Rd [m2xK/W]

Brak wyników

FRONTROCK L
Ocieplenie ściany płytą FRONTROCK L, Ściany zewnętrzne, Strop garażu i podłoga cementowa, Podłogi, Produkty

FRONTROCK L

Pokaż produkt
Porównaj
ROCKMIN PLUS
Ściany działowe, Pojedyńcza konstrukcja, pojedyńcza okładzina, Pojedyńcza konstrukcja, podwójna okładzina, Pojedyńcza konstrukcja, potrójna okładzina, Podwójna konstrukcja, potrójna okładzina, Dach i Poddasza, Strop - podłoga na legarach, Podłogi, Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Stropodach wentylowany , Strop masywny, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

ROCKMIN PLUS

Pokaż produkt
Porównaj
TOPROCK PLUS
Podłogi, Dach i Poddasza, Stropodach wentylowany , Strop masywny, Strop belkowy, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Produkty

TOPROCK PLUS

Pokaż produkt
Porównaj
ROCKTON SUPER
Ściany działowe, Izolacja okładziny ściennej ustrojem akustycznym, Podłogi, Dach i Poddasza, Podłoga na gruncie na legarach, Strop masywny, Strop belkowy, Produkty

ROCKTON SUPER

Pokaż produkt
Porównaj
TOPROCK SUPER
Podłogi, Dach i Poddasza, Stropodach wentylowany , Strop masywny, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Strop belkowy, Produkty

TOPROCK SUPER

Pokaż produkt
Porównaj
SUPERROCK
Podłogi, Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Dach i Poddasza, Podłoga na gruncie na legarach, Strop na podkładzie cementowym lub anhydrytowym, Stropodach wentylowany , Izolacja nakrokwiowa, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Strop masywny, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Strop belkowy, Produkty

SUPERROCK

Pokaż produkt
Porównaj
SUPERROCK PREMIUM
Podłogi, Podłoga nad przestrzenią wentylowaną, Dach i Poddasza, Podłoga na gruncie na legarach, Strop na podkładzie cementowym lub anhydrytowym, Stropodach wentylowany , Izolacja nakrokwiowa, Izolacja wiązarów dachowych płytami SUPERROCK, Strop masywny, Dach z pełnym deskowaniem, Poddasze z membraną, Strop belkowy, Produkty

SUPERROCK PREMIUM

Pokaż produkt
Porównaj
Poznaj GRANROCK SUPER
Stropodach wentylowany , Podłogi, Strop masywny, Dach i Poddasza, Izolacja wiązarów granulatem, Produkty

Poznaj GRANROCK SUPER

Pokaż produkt
Porównaj
Więcej

Gdzie kupić produkt z wełny skalnej do izolacji stropu i podłogi?

Kogo szukasz

Showing
Offices & Factories near you

Masz pytanie dot. aplikacji?

Wypełnij formularz, a my przekażemy go do dorady techniczno-handlowego.

Wyślij zapytanie

Często zadawane pytania

Ogólne

Co to jest lambda?

Lambda „ʎ” - to współczynnik przewodności cieplnej. Pokazuje on nam jaka ilość ciepła przechodzi w czasie jednej sekundy przez 1m² powierzchni materiału, przenikając przez jego warstwę o grubości 1 m, gdy po jej obu stronach różnica temperatur wynosi 1°. Im niższa wartość ʎ materiału lub wyrobu budowlanego w określonych warunkach wew. lub zew. tym lepszy jego właściwości izolacyjne;  jednostka (W/mK). Warto wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 to różnica od 3 do 4 milimetrów grubości izolacji.

Czym docinać skalną wełnę mineralną?

Do cięcia wyrobów z wełny skalnej używamy zwykłego ostrego noża, zachowując równe i gładkie krawędzie cięcia. Nóż o długości 395 mm, z wyprofilowaną rękojeścią wykonaną z tworzywa sztucznego i ząbkowanym, stalowym ostrzu o długości 255 mm jest dostępny w ofercie ROCKWOOL.

Co stanowi różnicę pomiędzy wełną skalną a innymi rodzajów izolacji?

Wełna skalna ROCKWOOL jest wykonana ze skały wulkanicznej i w Europejskiej Klasyfikacji Reakcji na Ogień oceniana jest na poziomie A1 - niepalne. Skalna wełna mineralna jest również trwałym wyborem. Jej właściwości nie zmieniają się w czasie, a produkt będzie skutecznie izolować  przez cały okres użytkowania budynku. 

Co to jest opór cieplny?

Opór cieplny R – określa zdolność przegrody do ograniczenia przepływu ciepła. Jest wynikiem zsumowania oporów cieplnych poszczególnych warstw materiałów zastosowanych w przegrodzie. Jego wartość zależy od współczynników przewodności cieplnej poszczególnych materiałów tworzących przegrodę oraz ich grubości R = S (d/ʎ), czyli tym większy opór cieplny im mniejsza ʎ i im większa grubość materiału. Dlatego właśnie zastosowanie materiału izolacyjnego o grubości 25 zamiast 20 cm (20% więcej) będzie zdecydowanie skuteczniejsze niż zastosowanie materiału o tej samej grubości a ʎ mniejszej o kilka tysięcznych W/mK.

Jakie właściwości akustyczne posiada izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL?

Wełna skalna ROCKWOOL jest używana przez specjalistów do wielu wymagających zastosowań akustycznych. Produkty z wełny skalnej mogą być stosowane do redukcji hałasu na dwa różne sposoby. Stosuje się je do pochłaniania dzwięków poprzez zaburzanie ich przenikania przez przegrodę (ścianę) albo do pochłaniania dźwięku na powierzchni przegrody.

Po jakim czasie muszę wymienić izolację wykonaną produktami ROCKWOOL?

Wełna skalna ROCKWOOL jest wyborem na cały okres użytkowania budynku. Jej właściwości i płynące ze stosowania wełny skalnej ROCKWOOL nie ulegają zmianom z biegiem lat, dlatego dobrze zainstalowana izolacja z wełny skalnej nie będzie wymagała wymiany. 

Czy układ włókien w produktach z wełny ma wpływ na zmianę właściwości izolacyjnych?

Sposób ułożenia włókien w produktach z wełny ROCKWOOL powoduje zmianę właściwości izolacyjnych. Najlepsze właściwości termiczne mają produkty o równoległym ułożeniu włókien w stosunku do izolowanej powierzchni. Wówczas przenikające ciepło ma najdłuższą drogę do pokonania, co powoduje wzrost wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Dlatego produkty z wełny ROCKWOOL są odpowiednio zaprojektowane, tak aby uzyskać optymalny poziom izolacyjności termicznej przy właściwej strukturze i sztywności dla konkretnego zastosowania. 

Podłogi i stropy

Czy produkty z wełny skalnej można stosować do izolacji ścian fundamentowych?

Produkty do izolacji z wełny skalnej są bardzo dobrym rozwiązaniem do ocieplenia ścian fundamentowych. Poza tym, że bardzo dobrze izolują termicznie, posiadają także ważną w przypadku cokołu właściwość jaką jest niepalność. Cokół jest bardzo często narażony na niebezpieczeństwo działania ognia – np. w przypadku zapalenia kosza na śmieci, stojącego obok budynku. Wybierając izolację z wełny skalnej mamy pewność, że od takiego źródła ognia nie zajmie się ściana fundamentowa a następnie cała elewacja.  

Jakim rodzajem wełny skalnej ocieplić fundamenty?

Ocieplenie fundamentów wykonuje się na ścianie zewnętrznej. Wykorzystuje się do tego ten sam rodzaj płyt ze skalnej wełny mineralnej i tę samą grubość izolacji, co w przypadku izolacji całej ściany. 

Jak zabezpieczyć wełnę skalną ocieplającą ścianę fundamentową?

Zabezpieczenie wełny na ścianie fundamentowej będzie zależne od poziomu wody gruntowej i przepuszczalności gruntu wokół budynku. Przy niskim poziomie wody gruntowej i gruncie dobrze przepuszczalnym dla wody opadowej wystarczy zabezpieczyć fundamenty preparatem bitumicznym lub dodatkowo papą bitumiczną. W przypadku trudnych warunków gruntowych należy wykonać izolację fundamentów typu ciężkiego

Jak wykończyć ocieplenie ściany fundamentowej?

Jeżeli od wewnątrz ściany cokołu są warstwy posadzkowe to nie następuje przenikanie pary wodnej z pomieszczeń i jako wykończenie można użyć tynków mozaikowych (akrylowych). Z tego samego względu można wykończyć ocieplenie z wełny skalnej płytkami elewacyjnymi na kleju. Jeżeli jest obawa, że ściana cokołu jest wilgotna to można użyć tynków silikonowych, które są paroprzepuszczalne i jednocześnie bardzo odporne na penetrację wody. Takie podłoża można również zmywać, bo ściana przy gruncie ulega największemu zabrudzeniu.

Na ścianach zewnętrznych pomieszczeń ogrzewanych lub mieszkalnych należy na ociepleniu z wełny zastosować tynki paroprzepuszczalne np. mineralne, silikatowe lub silikonowe.

Jak zwiększyć izolacyjność akustyczną ściany murowanej?

W ścianach szczelinowych spód wentylowanej pustki powietrznej oddzielającej warstwę zewnętrzną np. z cegły klinkierowej od wewnętrznej powinien znajdować się nie niżej niż 300 mm nad terenem. Należy tutaj przewidzieć możliwość odprowadzenia na zewnątrz wody, która przeniknęła przez warstwę zewnętrzną muru. W tym celu u spodu warstwy zewnętrznej, w miejscu jej podparcia, zaleca się wykonać fartuch z papy bitumicznej lub podobnego materiału wodochronnego, a w warstwie zewnętrznej pozostawić otwory osiatkowane lub osłonięte kratką, którymi woda może spływać z fartucha na zewnątrz. W ten sam sposób powinno się wykonywać zakończenie szczelin wentylacyjnych przy elewacjach wentylowanych. Użycie listew startowych jest niemożliwe, ponieważ produkuje się je z pełnej blachy i wówczas nastąpi zamknięcie wlotów powietrza do szczeliny wentylacyjnej. Ustawienie wełny bezpośrednio na gruncie nie jest dobrym rozwiązaniem i nie polecamy takiego montażu izolacji.

Strop jest poziomym układem konstrukcyjnym oddzielającym poszczególne kondygnacje (piętra) budynku. W zależności od pełnionej funkcji oraz rodzaju konstrukcji wyróżniamy kilka rodzajów stropów. I tak ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżniamy:

  • stropy gęstożebrowe składające się z belek np. żelbetowych stanowią żebra stropu oraz pustaków którymi wypełnia się przestrzeń między belkami.
  • stropy żelbetowe (monolityczne) wylewane na budowie
  • stropy prefabrykowane (np. płyta kanałowa)
  • stropy drewniane

Ze względu na funkcję jaką pełnią wyróżniamy stropy:

  • stropy międzykondygnacyjne (oddzielające piętra budynku)
  • stropodachy (będące stropem ostatniej kondygnacji np. dach płaski)
  • stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi (garażami, przejazdami, piwnicą, etc.) 
ceiling, floor, header

Wymagania prawne dot. izolacyjności termicznej:

Zgodnie z aktualnymi Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, stropom międzykondygnacyjnym, które rozdzielają pomieszczenia o różnicy temperatur mniejszej niż 8º C, nie stawia się wymagań.

Dla stropów nad ostatnia kondygnacją oraz  międzykondygnacyjnych które rozdzielają pomieszczenia o różnicy temperatur powyżej 8 stopni a także dla stropów oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych wartości współczynników przenikania ciepła określają w/w warunki techniczne.

Books, desk, interior, work

Wymagania prawne dot. izolacyjności akustycznej:

Stropom pomieszczeń stawia się różne wymagania, w zależności od ich usytuowania względem pozostałych pomieszczeń przyległych, np.: inne dla stropów oddzielających pomieszczenia mieszkalne, a inne dla stropów oddzielających pomieszczenia mieszkalne z garażem czy pomieszczeniem technicznym. Wymagane wartości izolacyjności akustycznej w zależności od usytuowania stropu względem pozostałych pomieszczeń określa polska noma
PN-B-02151-3:2015 do której odnoszą się Warunki Techniczne.   

acoustic insulation, silence, soundproof

Wymagania prawne dot. odporności ogniowej

W zależności od klasy odporności pożarowej budynku mieszkalnego „B”-„D” wymagana jest odporność ogniowa stropów do REI 120 minut. Należy mieć na uwadze, iż – zgodnie z §232.1 Warunków Technicznych – jeżeli strop jest elementem oddzielenia przeciwpożarowego, powinien być wykonany z materiałów niepalnych.

W przypadku podłóg pływających na tych stropach również powinno się stosować niepalne materiały np. STEPROCK PLUS lub STEPROCK SUPER wraz z pasem dylatacyjnym RST.

Matches, burned,